Jak skutecznie łapać deszczówkę?

Ocena
0.00

Padający deszcz w Polsce jest naturalnym zjawiskiem pogodowym, do którego jesteśmy przyzwyczajeni od urodzenia. Nie ma niczego niezwykłego w mokrych ulicach, parasolach czy zamoczonych ludziach spieszących się do domu. Kiedy jesteśmy dokładnie zabezpieczeni przed intensywną ulewą, czyli mamy sprawny system odprowadzania wody do kanalizacji ogólnospławnej, lub też posiadamy zbiornik retencyjny na naszej działce, to możemy spać spokojnie!

Co zrobić w razie kłopotów z odprowadzeniem wody?

Wadliwy montaż rynien wokół domu, czy też ich brak będzie skutkował kłopotami z zalewającą budynek wodą deszczową. Ściany i fundamenty domu będą mokre od stale lejącej się i spływającej w głąb gruntu wody. Co więcej, będzie zbierać się błoto w miejscach, gdzie raz za razem zbierają się kałuże. Jeśli grunt na naszej działce jest prawidłowo przepuszczalny, wystarczy wyprowadzić wodę rynnami z dala od domu i tam wchłonie się jej nadmiar w podłoże. Jednak jeżeli na naszej działce grunt jest kiepsko przepuszczalny, wodę musimy odprowadzić w głębsze, niższe warstwy ziemi.

Znajdź rozwiązanie na gromadzenie wody deszczowej!

Kiedy posiadamy odpowiednie zaplecze odprowadzające wodę z dachu i wyprowadzające ją w głąb naszej działki, pozostaje nam zastanowić się, jak ją właściwie zbierać, by następnie zastosować do podlewania, mycia samochodu, narzędzi i innych czynności działkowych.

Budowa oczka wodnego idealnym sposobem na deszczówkę!

Odpowiednim rozwiązaniem będzie budowa oczka wodnego bądź stawu, czy mniejszego zbiornika wodnego, gdzie doprowadzimy ujście jednej z rynien. Zbiornik powinien być na tyle głęboki, by podczas intensywnych opadów nie został przepełniony, a także musi być bardzo szczelny, należałoby zatem zadbać o wyłożenie dołu szczelnie folią. Pomysł sprawdzi się na działkach o zdecydowanie większej przestrzeni.

Bezdyskusyjnie dobrym rozwiązaniem do zbierania deszczówki są zbiorniki!

Względnie prostym i dość oczywistym wyjściem jest odprowadzanie wody opadowej do zbiorników do tego celu przeznaczonych, przyłączonych do rury spustowej. Dzięki zastosowaniu pompy możemy wyprowadzić wodę oraz nawadniać ogród, stosując prócz tego jedynie wąż ogrodowy. Objętości, jakie możemy magazynować w takich zbiornikach, są bardzo zróżnicowane. Znajdziemy takie o pojemności kilkuset litrów oraz takie, które wymagają zamontowania pod ziemią, gdyż ich rozmiar wyklucza montaż naziemny. Popularne stają się więc tzw. zbiorniki retencyjne, które umieszczamy w gruncie oraz przez specjalną instalację możemy stosować z powodzeniem zbieraną deszczówkę np. do spłukiwania wody w toalecie.

Zainwestuj w drenaże oraz skrzynki rozsączające!

Najchętniej używanym rozwiązaniem wśród właścicieli wielu posesji są skrzynki z tworzywa sztucznego, które montowane są pod ziemią, a polegają na tym, że są rozłożone na całej powierzchni działki, do których przymocowane są sączki rozprowadzające stopniowo zmagazynowaną wodę deszczową. To, ile skrzynek oraz jakie będzie ich położenie, należy do naszej decyzji. Innym podobnym rozwiązaniem są drenaże, które za pomocą przedziurawionych rur przepuszczają zmagazynowaną wodę!

Kategoria: Dom i ogród
Data dodania:
Oceń Artykuł
Tagi
Komentarze
0

Brak komentarzy

Dodaj Komentarz
Artykuły z tej kategorii