Kosmetyki wegańskie - Czym właściwie są kosmetyki wegańskie

Ocena
0.00

Kosmetyki wegańskie okazały się być dopełnieniem stylu życia, a nie trendem, jak jeszcze przewidywano kilka lat temu. Ich popularność stale wzrasta, a wszystko za sprawą rosnącej świadomości społecznej, w której coraz częściej podkreśla się potrzebę poszanowania praw zwierząt.

Weganizm coraz rzadziej postrzegany jest wyłącznie jako dieta, a częściej jako filozofia i styl życia, w którym niezwykle istotne są codzienne wybory – świadome wybory, bowiem u ich podstaw znajduje się dążenie do wyeliminowania okrucieństwa wobec zwierząt. Dotyczy to niemalże każdej dziedziny przemysłu, procesu konsumpcyjnego i wytwarzania współczesnych dóbr. Filozofia ta silnie zaznaczyła swoją obecność w świecie beauty, gdzie weganie odrzucają wszelkie kosmetyki zawierające składniki odzwierzęce.

Kosmetyki wegańskie - Co to znaczy?

Kosmetyki wegańskie, które jeszcze kilka lat temu postrzegane były jako ciekawostka, znalazły stałe miejsce na kosmetycznym rynku. Tworzone są przez ludzi świadomych i dla ludzi świadomych, którym nie jest obojętne dobro środowiska naturalnego.

Najprościej rzecz ujmując, kosmetyki wegańskie są produktami, które nie zawierają jakichkolwiek surowców i substancji odzwierzęcych, dlatego też kategorię weganizmu kosmetycznego, determinuje przede wszystkim skład produktu.

Nie ma w nich więc miejsca na tak popularne składniki jak: miód, keratyna, jedwab, śluz ślimaka, wosk pszczeli, czy mleczko pszczele, które bardzo chętnie wykorzystywane są przez producentów kosmetyków – w tym również kosmetyków naturalnych. Mimo że zostały pozyskane bez szkody dla zwierząt, nie mogą zasilić formulacji wege-kosmetyków.

Peeling enzymatyczny
Kosmetyki wegańskie są produktami, które nie zawierają jakichkolwiek surowców i substancji odzwierzęcych – nawet takich, które pozyskiwane są bez szkody dla zwierząt, jak np. śluz ślimaka, wosk pszczeli czy miód. Więcej informacji ze świata beuaty:

misslyn.pl

Z czego produkowane są kosmetyki wegańskie?

Kosmetyki wegańskie są produktami, które nie zawierają żadnych surowców i substancji odzwierzęcych – nawet takich, które pozyskiwane są bez szkody dla zwierząt, jak np. śluz ślimaka, wosk pszczeli czy miód.

Formuły kosmetyków wegańskich bazują więc na roślinnych i ziołowych ekstraktach, składnikach mineralnych i wyciągach roślinnych, wszelkich substancjach roślinnych, mineralnych czy nawet syntetycznych, ale w żadnym wypadku odzwierzęcych.

Jakie certyfikaty posiadają kosmetyki wegańskie?

Bardzo często „wegańskość” kosmetyków poświadczają odpowiednie certyfikaty, m.in. V-Label, Vegan czy sam znak V. W ten sposób właściciele marek komunikują konsumentom, iż nie zgadzają się na okrucieństwo wobec zwierząt, ale – co należy podkreślić – nie można postawić znaku równości pomiędzy pojęciami cruelty-free, a wegański. Innymi słowy, każdy kosmetyk wegański jest cruelty-free, ale nie każdy produkty cruelty-free jest kosmetykiem wegańskim.

Produkty kosmetyczne nietestowane na zwierzętach nie zawsze będą jednocześnie produktami wegańskimi, bowiem mogą zawierać odzwierzęce substancje, które zostały pozyskane bez szkody dla zwierząt (np. śluz ślimaka czy miód). Warto natomiast podkreślić, że prawo coraz bardziej stara się chronić zwierzęta, a od 2013 roku na terenie wszystkich krajów UE zakazane są testy kosmetyków na zwierzętach – dotyczy to również poszczególnych składników produktów.

Kosmetyki wegańskie a kosmetyki naturalne. Poznaj różnice

Kosmetyki wegańskie bardzo często utożsamiane są z kosmetykami naturalnymi, a wiele osób stawia między nimi znak równości. Choć coraz częściej zdarza się, że produkty wegańskie są jednocześnie naturalnymi, nie musi tak być. W kosmetykach naturalnych dopuszczalne jest bowiem użycie substancji, które wyklucza się z produktów wegańskich. Mowa chociażby o mleczku pszczelim, keratynie, lanolinie czy propolisie.

Co ważne, również tak zwane konwencjonalne kosmetyki, mogą być produktami wegańskimi – najważniejszym aspektem jest bowiem brak odzwierzęcych substancji i jeśli to kryterium zostaje spełnione, można mówić o kosmetyku odpowiednim dla wegan.

Czy kosmetyki wegańskie muszą bazować na składnikach naturalnych?

Kosmetyk wegański nie musi niemal w 100% bazować na składnikach naturalnych, czy być całkowicie pozbawiony chemii. Nie może zawierać natomiast odzwierzęcych składników. Ta kwestia jest w zasadzie najważniejszym czynnikiem rozróżniającym kosmetyki naturalne od wegańskich. Kosmetyki wegańskie mogą być naturalne, ale nie muszą.

Warto podkreślić, że wege-kosmetyki nie są wyłącznie dla osób żyjących zgodnie z zasadami weganizmu. Może po nie sięgnąć każdy, kto upatruje w nich skutecznej pielęgnacji, w której nie brakuje roślinnych i naturalnych składników.

Dlaczego należy wybierać kosmetyki wegańskie?

Kosmetyki wegańskie zwykle wybierane są z uwagi na kwestie światopoglądowe, ale nie tylko. Coraz więcej osób – doceniając ich skład – widzi w nich szansę na zdrowszą pielęgnację. Producenci kosmetyczni, coraz częściej zaś, łączą pojęcia wegański, cruelty-free oraz naturalny, co sprawia, że możemy wzmacniać swoją ekologiczną postawę.

Entuzjazmem napawa fakt, że wzrastająca liczba świadomych klientów i rosnące oczekiwania względem produktów, wymuszają na producentach i właścicielach marek zmiany – na lepsze zmieniają się więc nie tylko składy i formulacje kosmetyczne, czy opakowania kosmetyków, ale również sam proces produkcyjny, który staje się mniej szkodliwy dla środowiska naturalnego.
 

 

Kategoria: Moda i uroda
Data dodania:
Oceń Artykuł
Tagi
Komentarze
0

Brak komentarzy

Dodaj Komentarz
Artykuły z tej kategorii
Jak pielęgnować różne typy skóry twarzy?
Data dodania:
  • 0.00
  • 1