Fotografie na innym poziomie, czyli jak używać drona do robienia zdjęć
W ciągu ostatnich lat można odnotować coraz większą popularność dronów. Mogą z nich korzystać teoretycznie wszyscy pasjonaci fotografii, zafascynowani możliwościami, które oferuje latający aparat. Niedostępne dotychczas miejsca i krajobrazy, są na wyciągnięcie ręki. To największa zaleta dronów. Decydując się na zakup tego bezzałogowego obiektu latającego, nie można oczywiście zapomnieć o zasadach fotografowania, mają one bowiem takie samo zastosowanie w przypadku dronów. Zapraszamy do krótkiej instrukcji obsługi.
Jak odpowiednio wykonać zdjęcie przy użyciu drona?
Podczas wykonywania zdjęć z powietrza, nie zapomnij o podstawowych zasadach fotografowania. W uzyskaniu dobrych kadrów pomocne będą linie podziału (grid). Dzięki uruchomieniu ich przez aplikację będziesz mógł szukać punktów zaczepiania i sprawniej kadrować te zdjęcia, które Cię interesują.
Z jakiego formatu zdjęć korzystać robiąc zdjęcia z drona?
Najlepszą opcją do robienia zdjęć, jest użycie formatu RAW. Format ten gwarantuje łatwiejszą edycję. W RAW odzyskiwanie prześwietlonych albo zacienionych detali eksperymentowanie z kolorami oraz ekspozycją jest w znacznym stopniu łatwiejsze niż w formacie JPEG.
Dostosuj odpowiedni czas naświetlnia, używając drona
Czas naświetlania jest następnym niezwykle ważnym czynnikiem przy robieniu zdjęć z powietrza. Jeśli chcesz wyostrzyć swoje zdjęcia i sprawić, aby były wyraźniejsze ustaw krótszy czas naświetlania. Natomiast jeżeli będziesz chciał uzyskać odwrotny efekt, czyli artystycznego rozmycia, wykorzystaj dłuższy czas naświetlania i wyposaż się w filtry ND.
Zadbaj o odpowiednią pogodę gdy chcesz robić zdjęcia z drona
W czasie robienia zdjęć zwracaj zawsze uwagę na pogodę. Sprawdzaj prognozy przed planowanym lotem. Jak wiadomo pogoda, potrafi być kapryśna i nawet z niedużej chmury może spaść intensywny deszcz, który uniemożliwi Ci start dronem oraz utrzymanie go w powietrzu. Dlatego dobrze jest zainstalować aplikację, która pomoże Ci zaplanować lot, jak również monitorować warunki atmosferyczne.
Czy światło podczas fotografowania z drona ma duże znaczenie?
Z pogodą powiązany jest jeszcze jeden niezwykle ważny aspekt – światło. Przebijające się smugi promieni słonecznych mogą nadać nawet najmniej interesującemu terenowi cudownego charakteru. Z tego powodu staraj się planować loty rano, bądź po południu w trakcie tzw. złotej godziny, gdy słońce zbliża się ku zachodowi lub wznosi przy wschodzie.
Niesprzyjające warunki atmosferyczne, a latanie dronem
Generalnie nie zaleca się używania drona w złych warunkach atmosferycznych. Jak każde urządzenie elektroniczne, tak i dron, może ulec uszkodzeniu np. podczas silnych opadów deszczu czy śniegu. Jeżeli jednak opady nie są bardzo intensywne, a z jakichś powodów chcesz użyć drona, pamiętaj, żeby lot był na tyle krótki na ile się da, a po skończonej pracy, wyjmij i dobrze wysusz baterię. Jeżeli dzień jest bardzo wietrzny, też lepiej nie używać drona, jeżeli nie trzeba. Przy mniej silnym wietrze, zachowaj ostrożność, zaplanuj lot z dala od ludzi czy samochodów. W przypadku silniejszego podmuchu unikniesz upadku drona na kogoś lub na coś.