Czy nocowanie w lesie jest legalne w Polsce?

Ocena
5.00

Znalezienie się w sytuacji, gdzie nie ma sklepu, łóżka ani kaloryferów, jest nie lada wyzwaniem. Szczególnie że na co dzień jesteśmy przyzwyczajeni do tych udogodnień i nawet nie poświęcamy im zainteresowania. Inaczej sytuacja się przedstawia na obozach i kursach szkolących survivalowców. Nie ma tam taryfy ulgowej, wszystko trzeba zapewnić sobie samemu, a dodatkowo w miejscu, które oddalone jest od cywilizacji. Podstawowe, pierwotne instynkty przetrwania, które zatracamy, żyjąc w miastach, mają okazję wybić się na pierwszy plan. Nie trzeba się dziwić, że survival i bushcraft cieszą się taką popularnością.

Co to takiego jest survival?

Survival to inaczej szkoła przetrwania, to forma działań, polegająca w skrócie na umiejętności funkcjonowania w środowisku naturalnym bez dostępu do podstawowych udogodnień w postaci bieżącej wody oraz prądu. Niezwykle często osoby bardzo zafascynowane survivalem rezygnują także z zadaszonego noclegu na rzecz namiotów czy też postawionych własnoręcznie szałasów.

Kwestie prawne uprawiania survivalu w Polsce 

Przed 21 listopada 2019 roku ustawodawca, Lasy Państwowe ograniczały obecność osób na ich terenach do minimum. Nocowanie oraz zajmowanie określonego terenu było źle widziane, a nawet uznawane za nielegalne. Jednakże środowiska osób zrzeszonych wokół survivalu i bushcraftu osiągnęły porozumienie z Lasami Państwowymi. Dzięki tym przedsięwzięciom szara strefa została mocno ograniczona. Aktualnie w całej Polsce wyznaczone są określone lokalizacje, w których legalnie można ćwiczyć techniki szkoły przetrwania.

Survival — Okolice Świeradowa-Zdrój na Dolnym Śląsku

Osoby zainteresowane wypoczynkiem w lesie w formie survivalowej w południowo-zachodniej części Polski powinny zwrócić swoją uwagę na Dolny Śląsk oraz okolice uzdrowiskowej miejscowości Świeradów-Zdrój. To tutaj znajduje się jeden z terenów wyznaczonych do praktykowania survivalu oraz bushcraftu. Jest to atrakcyjna lokalizacja dla miłośników gór, przyrody i tajemnic Dolnego Śląska.

Nadleśnictwo Lubsko w Gorzowie Wielkopolskim — survival

Jeśli interesują Cię bardziej tereny nizinne, bardzo dobrym przykładem odpowiedniego wykorzystania przestrzeni do survivalu są okolice Gorzowa Wielkopolskiego i Nadleśnictwa Lubsko. Tam znajdują się miejsca, położone w lasach. Charakterystyczne drzewostany dla województwa lubuskiego drzewostany i dobrze wygospodarowane miejsca parkingowe. Tym szczycą się tamte okolice.

Elbląg i Stegna dla zwolenników morskich klimatów — survival w Polsce 

Niezwykle atrakcyjną lokalizacją są również tereny wokół Morza Bałtyckiego. Odnajdziemy tam atrakcyjne miejsca do uprawiania survivalu. Najwięcej obszarów znajduje się w okolicach Stegny i położonego bardziej na wschód Elbląga. Lasy, piasek oraz woda. Taki klimat przyciąga wielu. W okresie letnim jest to bardzo modny kierunek do uprawiania survivalu i bushcraftu.

Swój pobyt należy zgłosić do nadleśnictwa

Survival, hobby nastawione na samowystarczalność i spędzanie czasu blisko natury, najlepiej w miejscach odciętych od jakiejkolwiek cywilizacji, długo był traktowany jako niezgodny z prawem. Problemów było więcej. Rozpalanie ognisk, czy ścinanie gałęzi potrzebnych do budowy szałasów, budziło ostry sprzeciw leśników, którzy martwili się o bezpieczeństwo lasu i przebywających w nim osób. Sytuacje trzeba było rozwiązać, gdyż zwolenników survivalu i bushcraftu wciąż przybywało. Zostały więc, na mocy wielu rozmów, wyznaczone tereny, gdzie można nocować i biwakować. O spędzeniu maksymalnie dwóch nocy z rzędu wystarczy powiadomić nadleśnictwo. Dalsze rozmowy wciąż trwają, ale z pewnością ci, którzy są zainteresowani survivalem, będą mieć coraz łatwiejsze życie.

Data dodania:
Oceń Artykuł
Tagi
Komentarze
1
aneta34
Aneta Głowacka

Ja chyba nigdy się nie zdecyduję na taką formę spędzania wolnego czasu.

0 0
Dodaj Komentarz
Artykuły z tej kategorii