Zaznacz stronę

Okulary przeciwsłoneczne są czymś więcej, niż tylko modnym dodatkiem do stroju. Soczewki o dobrej jakości chronią oczy przed szkodliwością promieni UV i polaryzują światło słoneczne. Podpowiemy, czy warto kupować okulary na bazarowym stoisku.

Wraz z nadchodzącą co roku letnią falą upałów na ulicach mnożą się stoiska z okularami, a ich niskie ceny kuszą wszystkich. Czy można kupić okulary przeciwsłoneczne, które chronią przed szkodliwymi promieniami UV, np. za 10 zł?

Rodzaje okularów

Typy okularów wyróżnia się na podstawie zastosowanego filtra.

Okulary oznaczone słowem Polarized

Okulary z filtrem polaryzacyjnym to dobry wybór dla sportowców (przydatne szczególnie na nartach i przy wspinaczkach górskich), wędkarzy (niwelują refleksy świetlne wokół spławika) i kierowców (zwiększają widoczność oraz kontrast widzenia).

Okulary z podstawowym filtrem UV

Są to każde okulary, które nazywane są przeciwsłonecznymi, ale też zapewniają rzeczywistą ochronę przed słońcem. Taki filtr chroni oczy częściowo lub całkowicie przed szkodliwym promieniowaniem UVA, UVB i UVC. To, ile światła jest przepuszczane, związane jest z jego kategorią.

Okulary posiadające podstawowy filtr UV, ze względu na stałą ilość przepuszczanego światła, można nosić w warunkach nasłonecznienia równomiernego.

Fotochrom

Filtr fotochromowy przepuszcza światło w różnym stopniu (soczewki przyciemniają się albo rozjaśniają), w zależności od stopnia nasłonecznienia. Umożliwia prawidłowe widzenie zarówno w warunkach intensywnego, jak i niedostatecznego naświetlenia. Czas przejścia od stanu ciemnego do jasnego (czas relaksacji) wynosi kilka minut, więc przystosowanie do nagłej zmiany światła nie jest natychmiastowe.

Filtry z fotochromem mają zastosowanie w okularach korekcyjnych. Są dobrym rozwiązaniem dla osób z wadą wzroku, które chcą chronić swoje oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Filtry UV

UV (promieniowanie ultrafioletowe) dzieli się je na trzy zakresy:

 • UVA 400 do 315 nm
 • UVB – 315 do 280 nm
 • UVC – 280 do 200 nm

Promienie UVC jest w większości odfiltrowywane w górnej części atmosfery oraz generowane sztucznie, chociażby za pomocą lamp bakteriobójczych.

Promieniowanie powyżej 290 nanometrów (UVB i UVA) wchłania się przez rogówkę oka, a więc jest niezwykle szkodliwe dla wzroku. Może spowodować m.in.:

 • zapalenie spojówek i rogówki (pieczenie oka, swędzenie, zaczerwienienie, światłowstręt)
 • uszkodzenie rogówki
 • zwyrodnienie plamki żółtej (po 50. roku życia, znaczne pogorszenie wzroku)
 • zaćmę (po 60. roku życia, objawia się zmętnieniem soczewki)

Okulary zabezpieczają przed szkodliwym promieniowaniem UV. Należy sprawdzić, czy załączona jest do nich informacja o mocy filtra UV. Najlepsze z nich mają filtr UV 400, pochłaniający 100% promieniowania słonecznego.

Ponadto, dobrze jest znać europejskie atesty. Symbolami, które świadczą o tym, że dane okulary mają filtr UV i spełnia podstawowe normy, są np.:

 • EN 166:2001
 • CE
 • 89/686/EWG
 • EN 1836+A1:2009
 • ISO 9001:2000

Zaopatrzenie się w okulary przeciwsłoneczne w sklepie, na stacji benzynowej bądź bazarze jest dość ryzykowne. Specjaliści podkreślają, że za 20 zł nie da się wyprodukować soczewek chroniących przed promieniowaniem UV. Nawet figurujące oznaczenie „UV 400” czy napis „made in Italy” nie są oznaką dobrej jakości, będąc jedynie chwytami reklamowymi.

Kupując ciemne okulary bez dostatecznego filtra UV, można uszkodzić wzrok! Przy ciemnych soczewkach źrenice rozszerzają się i absorbują światło, ale przy braku odpowiedniej ochrony przed promieniowaniem, oko może ulec uszkodzeniu.

Kolory soczewek

Kolor soczewek nie pełni jedynie roli estetycznej, a jest równie istotny jak kategoria filtra. Od niego zależy, jakie barwy widzimy przez okulary. Dwa najpopularniejsze, najczęściej stosowane kolory soczewek to:

 • soczewki szare
 • soczewki brązowe

W trakcie dni, w które słońce świeci mocno, nie powinno się używać soczewek w tych kolorach:

 • fioletowy – sprawia, że kolory na dalszym planie nie są widoczne. Takich soczewek używają myśliwi, ponieważ uwydatniają kolor obiektów na zielonym tle.
 • czerwony – nadaje się jedynie na wieczór i rano, gdy światło jest delikatne. Przeznaczone dla wędkarzy.
 • żółty, pomarańczowy – poprawiają kontrast widzenia po zmroku. Idealne dla kierowców, do nocnej jazdy.
 • niebieski – uwydatnia żółty kolor, tłumi kontrast tła. Stosowane przy złym oświetleniu i zmiennych warunkach pogodowych.
 • zielony – uniemożliwia prawidłowe odczytanie oznakowania świetlnego. Nie nadaje się dla kierowców, ale poprawia widzenie o zmroku.

Zabarwienie soczewek

Ważne jest, aby sprawdzić kategorię filtra zastosowanego w okularach, bo to od niego zależy ilość przepuszczanego światła przepuszczanego przez soczewki. Oznacza się to poprzez skalę od 1 do 4 (filtr kategorii 1 przepuszcza ok. 40 % światła, 8% przy kategorii 4).

Kategorie oznaczane są symbolami: cat.1, cat.2, cat.3 lub cat.4.

Kategorię filtra trzeba dobierać się do stopnia nasłonecznienia, czyli do warunków, w jakich będą noszone okulary.

Oprawki

Znając rodzaje soczewek, możemy zadecydować o wyborze oprawek:

 • oprawki plastikowe – łatwo je złamać, nie są odporne na temperaturę i dlatego szybko tracą swoją plastyczność. Nie można ich wymienić. Są lekkie, można nadać im ergonomiczny kształt. Idealne dla osób uprawiających sport.
 • oprawki metalowe – wykonane z różnych metali, m.in. lekkiego tytanu lub antyalergicznej stali nierdzewnej. Oprawy metalowe można wymieniać. Nie nadają się dla sportowców.
 • oprawki poliwęglanowe – bardzo wytrzymałe na uszkodzenia, często stosuje się je w połączeniu z soczewkami poliwęglanowymi w okularach przeznaczonych dla sportowców.

Warto zwrócić uwagę na noski, wpływające na komfort noszenia okularów i sprawiające, że oprawki nie spadają z nosa. Część opraw posiada regulowane noski (takie, jak
w okularach korekcyjnych), dzięki którym okulary lepiej dopasowują się do nosa i nie zsuwają. Jeśli uprawiasz sport, wybierz nanoski, posiadające osłonki z gumy lub silikonu, które podniosą komfort noszenia.

Osłonki boczne są szczególnie korzystne dla kierowców, dając 100-procentową ochronę przed przedostaniem się światła. Przydatne sportowcom, szczególnie przy wykonywaniu ekstremalnych sportów.

Zauszniki powinny być jak najbliżej twarzy i mieć właściwą długość. Warto zastanowić się nad kupnem okularów wyposażonych w zauszniki regulowane, które pomogą odpowiednio dobrać oprawki wobec twarzy użytkownika.

Powłoki

Utwardzająca

Jest to powłoka, zwiększająca mechaniczną odporność okularów na uszkodzenia. Przydaje się szczególnie do ochrony niezbyt trwałych soczewek plastikowych.

Blue blocker

Taka powłoka to filtr selektywny, który nie przepuszcza przez soczewki wiązek niebieskiego światła UV. Daje to rozjaśnienie obrazu wraz z poprawą kontrastu widzenia.
Okulary z taką powłoką nadają się szczególnie podczas jazdy samochodem w trudnych warunkach, np. we mgle lub w deszczu. Należy jednak pamiętać, że blue blocker nie zmienia natężenia światła pojazdów jadących z naprzeciwka.

Lustrzana

Chroni oko przed promieniowaniem czerwonym (IR), które może wywołać poparzenie oczu wrażliwych. Takie okulary są polecane szczególnie w warunkach wysokogórskich i pustynnych.

Hydrofobowa

Powłoka hydrofobowa nie pozwala na zaparowanie soczewek i nie pozwala na skraplanie się na nich wody. Przydatne dla osób, które uprawiają sport i nie mają możliwości oczyszczania okularów.

Oleofobowa

Ta powłoka zapobiega osadzaniu się tłuszczu i zabrudzeń chociażby odcisków palców) na soczewkach. Za jej pomocą, łatwiej jest utrzymać okulary w czystości.

Antyrefleksyjna

Powłoka antyrefleksyjna zapobiega odbijaniu się światła od okularów oraz od oka. Nie zmienia kontrastu i kolorów oglądanego obrazu, ponieważ przepuszcza 100% światła. Zakłóca za to szumy powstałe podczas odbijania się światła oraz wyostrza obraz. Dodatkową zaletą powłoki antyrefleksyjnej jest to, że chroni okulary i uniemożliwia osadzaniu się na nich kurzu i kropelek wody.

Połączenie powłoki antyrefleksyjnej z filtrem polaryzacyjnym daję najlepszy sposób widzenia. Takie rozwiązanie poleca się sportowcom i kierowcom, którym szczególnie zależy na zniwelowaniu odblasków przełamujących przekłamujących obraz.

Materiał

Soczewki okularów przeciwsłonecznych wykonane są z:

 • plastiku
 • szkła
 • poliwęglanu

Do niedawna najpopularniejsze były szklane soczewki będące odporne na zarysowania, ale stosunkowo ciężkie i tłukące się łatwo. Dlatego też popularność zdobył dwa razy lżejszy plastik. Dzięki coraz częściej stosowanym powierzchniom utwardzającym, plastikowe soczewki zostały pozbawione swojej największej wady, a więc możliwości zarysowania.

Dla sportowców, którzy obawiają się zniszczenia okularów, jest jeszcze inne rozwiązanie -poliwęglan. To bardzo mocne, nietłukące się tworzywo sztuczne, stosowane do produkcji chociażby szyb w hełmach astronautów i okien samochodów kierowców Formuły 1. Soczewki poliwęglanowych okularów można podobno tłuc młotkiem, deptać, pozostawiając jedynie niewielki rysy.

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci

Okulary przeciwsłoneczne dla dziecka najlepiej zakupić, kiedy zaczyna ono samodzielnie chodzić. Ponieważ oczy dziecka są wrażliwe, kupienie bezpiecznych i jakościowo dobrych okularów jest wyjątkowo ważne. Nie wolno zaopatrywać się w okulary dla dziecka na bazarze. Odpowiednimi miejscami, w których można je nabyć są zakład optyczny lub apteka.

Ochrona przed promieniowaniem UV powinna być maksymalna (UV400), a soczewki plastikowe, brązowe, szare lub ciemnozielone. Idealny będzie filtr polaryzacyjny.

Warto wybrać okulary z gumowym paskiem, który dobrze trzyma się główki dziecka i zapobiega zsuwaniu się okularów.

Producenci i ceny

W zależności od tego, ile pieniędzy chcesz i możesz wydać na okulary, do wyboru są producenci z różnych półek.

Cena do 100 zł:

 • Arctica
 • Bizarre
 • Blizzard
 • Cambell
 • Cool
 • Matrix
 • Uvex
 • Velo

Przedział cenowy od 100 do 200 zł:

 • Cerruti
 • Enjoy
 • Fischer
 • Julbo
 • Reebok
 • Slazenger
 • Solano

Ważna jest marka, a nie cena:

 • Alain Mikli
 • Ray-Ban (cieszy się dużym uznaniem w branży optycznej)
 • Dolce & Gabbana
 • Gucci
 • Hugo Boss
 • Prada
 • Puma
 • Versace

Podsumowanie

Podstawą wyboru okularów przeciwsłonecznych jest sprawdzenie, czy są zaopatrzone w specjalny filtr UV, w przeciwnym razie narażamy swój wzrok na szwank. Osobami, które powinny zwrócić szczególną uwagę przy wyborze okularów, są kierowcy.

Jeśli jeździsz samochodem powinieneś pamiętać o tym, by:

 • do jazdy dziennej stosować soczewki w kolorach brązowym lub szarym
 • wybrać soczewki z filtrem polaryzacyjnym i powłoką antyrefleksyjną
 • nie używać soczewek z kategorią 4, wszak nie nadają się one do kierowania samochodem

Uprawiającym sport radzimy wybór okularów z poliwęglanowymi oprawkami, o ergonomicznym kształcie.