Zaznacz stronę

Buty piłkarskie są podstawowym wyposażeniem zarówno amatora, jak i profesjonalnego gracza w piłkę nożną. Od stopnia ich dopasowania zależy nie tylko liczba zdobytych goli, ale przede wszystkim zdrowie i zachowanie anatomicznego kształtu stopy oraz palców.

Pierwszą i najważniejszą zasadą w przypadku dobierania butów piłkarskich jest ich wygoda. Oznacza to, że nie mogą być ani zbyt duże, ani za małe. Od zdrowia i stanu stóp piłkarzy zależy ich skuteczność na boisku, ponieważ muszą się oni przede wszystkim skoncentrować na grze i obranej taktyce, a nie zastanawiać się, dlaczego bolą ich nadwerężone stopy.

Typy butów piłkarskich

W sklepach z obuwiem sportowym możemy spotkać się z wieloma rodzajami korków. Przede wszystkim powinniśmy zmierzyć się z podziałem na buty profesjonalne i rekreacyjne. Wewnątrz tej kategoryzacji możemy spotkać się z butami sportowymi:

 • profesjonalnymi
 • półprofesjonalnymi
 • półamatorskimi
 • rekreacyjnymi

Buty piłkarskie profesjonalne, zwane inaczej meczówkami, to obuwie przeznaczone dla piłkarzy, profesjonalnie zajmujących się grą w piłkę nożną. Mogą nosić je również gracze niższych lig oraz półamatorzy, którzy uwielbiają wszelkiego rodzaju wyposażenie dla profesjonalistów. Taki sprzęt do gry w piłkę charakteryzuje się przede wszystkim wysoką jakością wykorzystanych materiałów i komfortem użytkowania. Ponadto, są wyposażone w największą ilość nowoczesnych technologii.

Buty półprofesjonalne mają nieco innych charakter niż te profesjonalne. Ze względu na ich profil, zawierają w sobie wiele cech, które kojarzone są z butami profesjonalnymi. Jednak nie wszystkie ich elementy wykonane są z najwyższej jakości materiałów. Niektóre elementy zastąpione są tańszymi wstawkami, dzięki czemu takie obuwie nie kosztuje fortuny, ale nadal pozostaje na znacznie wyższym poziomie niż korki dla amatorów.

Buty półamatorskie to z kolei doskonałe rozwiązanie dla wszystkich osób, które nie zajmują się profesjonalną gra w piłkę nożną, ale ze względu na swoje upodobanie do tej dziedziny sportu, uprawiają ją częściej niż raz w tygodniu. Wszystkie rozwiązania zastosowane w tym typie butów piłkarskich umożliwiają przede wszystkim komfort gry i zapewniają zadowolenie z rozgrywanych meczów.

Obuwie dla amatorów to już buty dla fanów piłki nożnej, którzy nie rozgrywają swoich potyczek na boisku zbyt często, niemniej chcą korzystać z możliwości jakie daje okazjonalne kopanie piłki. Takie korki są wykonane z innych materiałów niż buty piłkarskie dla profesjonalistów chociażby dlatego, że amatorzy nie narażają stopy na tak poważne przeciążenia jak to się dzieje w przypadku profesjonalnych graczy.

Biorąc po uwagę tego typu rozróżnienie obuwia, możemy spotkać się również z dzieleniem korków na klasy: niską, średnią i wysoką. Klasa niska oznacza obuwie przeznaczone dla amatorów, rekreacyjne. Klasa średnia, to buty treningowe, które wykonane są ze znacznie lepszych materiałów niż te z klasy niskiej. Klasa wysoka oznacza korki profesjonalne, które zapewniają wysoki komfort gry, lepszy kontakt z piłką, co wpływa również na cenę takich butów (nawet do 1500 zł jak w przypadku niektórych profesjonalnych modeli Nike).

Przeznaczenie butów

W przypadku korków możemy również mówić o podziale tego rodzaju obuwia ze względu na rodzaj podłoża, do jakiego są przeznaczone. Wyróżniamy tutaj przede wszystkim:

 • korki na naturalną trawę (Lanki, – FG/AG), które nadają się do użytkowania na naturalnej trawie, porastającej boiska piłkarskie
 • korki na naturalną mokrą trawę (wkręty/mixy -SG, SG-PRO), które są przeznaczone do wykorzystania na boiskach z miękka trawą naturalną oraz na wszelkiego rodzaju grząskie nawierzchnie,
 • korki na sztuczną trawę (TF/TT, AG, FxG) – posiadają niewielkie korki ułożone bardzo blisko siebie. Takie buty przeznaczone są do gry na sztucznych nawierzchniach trawiastych, np. na orlikach. W ramach tej kategorii znajdują się różnego rodzaju buty, oznaczone skrótami. I tak: AG to buty przeznaczone do gry na sztucznych nawierzchniach trawiastych. Takie obuwie posiada bardzo dużą ilość krótkich korków, które osadzone są bardzo blisko siebie. W przypadku oznaczenia TF/TT są to buty, które są wyposażone w podeszwę z bardzo krótkimi gumowymi koreczkami, które zapewniają bardzo wysoki komfort gry oraz idealną przyczepność na boiskach, na których znajduje się sztuczna trawa. Ponadto można ich używać na zmrożonych powierzchniach.
 • halówki (IC/IN/IT) – są to tradycyjne buty do gry w piłkę nożną posiadające płaską podeszwę, które przeznaczone są do gry w halach sportowych na nawierzchniach parkietowych, kauczukowych lub gumowych. W większości przypadków takie buty piłkarskie posiadają niebrudzącą podeszwę.

Wybór odpowiedniego obuwia pod względem miejsca, w którym będziemy go używać stanowi podstawę odpowiednich korków. Oczywiście, wiadomo, że pewnego rodzaju korki (np. te posiadające wkręty) nie nadają się na halę, natomiast w halówkach nie zdziałamy za wiele na naturalnej trawie. Na szczęście obecnie na rynku znajduje się tak bogaty wybór, że każdy gracz z pewnością znajdzie dla siebie odpowiednie buty przystosowane do niemal każdej powierzchni. Trzeba jednak pamiętać, aby dobrać buty do specyfikę powierzchni, na której zamierzamy grać. Jest to ważne nie tylko z punktu widzenia ostatecznego wyniku naszego meczu, ale przede wszystkim trwałości obuwia. Używane w warunkach, do których nie są przystosowane, szybciej się zniszczą. W takim przypadku będziemy również mieli problem z reklamacją, ponieważ producent uzna ją najprawdopodobniej za bezzasadną.

Materiał

Korki możemy podzielić również ze względu na materiał, z którego zostały wykonane. Do wyboru mamy dwa rodzaje: skórzane lub syntetyczne. Istnieją również korki, które łączą obydwa materiały.

Obuwie skórzane jest bardziej wrażliwe niż to wykonane z materiałów syntetycznych. Oznacza to, że trzeba o wiele częściej czyścić je, pastować i pielęgnować. Ponadto należy pamiętać, że jedną z właściwości skóry naturalnej jest to, że tego typu but zazwyczaj nieco rozciągają się podczas użytkowania. Dlatego, jeżeli zamierzamy zaopatrzyć się w buty piłkarskie wykonane ze skóry, musimy kupić je w nieco mniejszym rozmiarze.

W przypadku obuwia wykonanego z materiałów syntetycznych, użytkownikom z pewnością odpadnie kłopot związany z pielęgnacją. Wystarczy je jedynie przemyć od czasu do czasu wodą i przetrzeć szmatką. Oczywiście, nie należy całkowicie zaniedbać konserwacji naszego obuwia. Również buty syntetyczne nieczyszczone mogą posłużyć nam znacznie krócej niż w przypadku takich, o które dbamy.

Warto zapamiętać również to, że niektórzy gracze o wiele bardziej cenią sobie buty piłkarskie wykonane z materiałów syntetycznych. Jakość wykonania takiego obuwia obecnie dorównuje butom wyprodukowanym ze skóry naturalnej, jednak nie muszą się oni przejmować ewentualnym rozciągnięciem butów. Ponadto syntetyki zapewniają komfort gry porównywalny z butami skórzanymi.

Jak dobrać buty piłkarskie?

Dobór obuwia pod względem przeznaczenia powinien zależeć od rodzaju nawierzchni, na jakiej zamierzamy grać. Z kolei materiał, z którego wyprodukowano buty, powinien zależeć od naszych indywidualnych potrzeb oraz od zasobności portfela (jak wiadomo, skórzane buty są nieco droższe). Niemniej jednak jest jeszcze kilka elementów, które powinniśmy wziąć pod uwagę przy zakupie butów do gry w piłkę nożną.

Pozycja na boisku
Na pozór wydaje się mało istotna, ale dobranie obuwia do naszej funkcji w zespole może być przydatne. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku bramkarzy oraz obrońców. Przeznaczone dla nich buty charakteryzują się o wiele większą wytrzymałością, a jest to związane z tym, że ci gracze ze względu na swoja defensywną grę, znacznie bardziej narażają swoje buty na uszkodzenia. Z kolei pomocnikom powinno zależeć na lepszym wyczuciu piłki, dlatego ich buty powinny być przede wszystkim doskonale dopasowane do stopy oraz wyposażone w najnowsze rozwiązania technologiczne. W przypadku napastników, liczą się przede wszystkim buty lekkie, pozwalające na lepszy start, przyspieszenie oraz szybkość.

Anatomiczny kształt stopy
Istotą doboru korków jest maksymalne dopasowanie ich do kształtu stopy. Jest to związane nie tylko z komfortem gry i lepszym wyczuleniem na piłkę, ale przede wszystkim z bezpieczeństwem gracza. Zadaniem butów do gry w piłkę nożną jest w końcu wykluczenie ewentualnych kontuzji i urazów. Oznacza to, że przy mierzeniu butów piłkarskich nie możemy ograniczać się jedynie do dopasowania odpowiedniego rozmiaru, ale musimy wziąć pod uwagę także inne parametry: szerokość stopy oraz kąt podbicia.

Jak zmierzyć stopę?
Przed udaniem się do sklepu sportowego, można pokusić się o zmierzenie własnej stopy, aby upewnić się, jaki rozmiar posiadamy. Wystarczy postawić stopę bez skarpetki na kartce papieru i ołówkiem zaznaczyć miejsce, w którym kończą się najdłuższy palec oraz pięta. Następnie za pomocą miarki trzeba zmierzyć otrzymany odcinek i porównać z rozmiarówką publikowaną przez danego producenta.

Mierzenie butów
Warto pamiętać, że mierzone buty powinny być w dobrym rozmiarze. Oprócz zastosowania standardowej rozmiarówki, warto wziąć pod uwagę jeszcze kilka trików:

 • Spróbuj dotknąć dużym palcem u stopy wewnętrznej strony czubka buta. Jeżeli masz taką możliwość, oznacza to, że but jest dobrany prawidłowo.
 • Postaraj się włożyć kciuk jednej ręki pomiędzy piętę a koniec buta. Również tutaj od powodzenia próby zależy, czy nasze obuwie zostało wybrane we właściwy sposób.

W przypadku, kiedy w momencie zastosowania wyżej wymienionych trików w butach pozostanie nam trochę luzu, powinniśmy pamiętać, że zazwyczaj na boisko wychodzimy
w getrach i ochraniaczach. Dlatego w butach powinno znaleźć się nieco wolnego miejsca.

Dobrym pomysłem jest przymierzenie butów piłkarskich wraz z całym wyposażeniem, a więc z ochraniaczami i skarpetogetrami. Aby upewnić się, że podczas wizyty w sklepie wybraliśmy odpowiedni rozmiar obuwia, dobrze jest wypróbować je również w domu. Przez jedną lub dwie godziny możemy pochodzić w butach wraz z ochraniaczami i getrami, aby ostatecznie przekonać się, że dokonaliśmy trafnego wyboru. Jeżeli w trakcie przechadzki po mieszkaniu lub w trakcie siedzenia poczujemy dyskomfort albo mrowienie, oznacza to, że buty jednak nie zostały dobrze dobrane i należy je zwrócić do sklepu albo wymienić na inny rozmiar.

Buty piłkarskie dla dzieci

W przypadku dobierania obuwia sportowego dla dzieci stajemy przed trudnym zadaniem. Oprócz wyżej wymienionych elementów, które musimy wziąć pod uwagę, a więc rodzaj nawierzchni oraz materiału, z którego wykonane są buty.

Bardzo ważne jest odpowiednie dobranie obuwia do kształtu i rozmiaru stopy, co w przypadku dzieci może okazać się trudne. Po pierwsze dlatego, że dzieci mogą czuć się niekomfortowo w ciasnych butach, po drugie – stopa dziecka rośnie szybko, a rodzice mogą chcieć kupić korki na wyrost. Kupując korki dla naszych pociech musimy pamiętać, że jest to tylko pozorna oszczędność, a dodatkowo możemy narazić nasze dziecko na niedogodności związane z użytkowaniem takich butów. Ponadto, nasz mały piłkarz może skarżyć się na dużo gorszy kontakt z piłką i brak kontroli nad nią. Dodatkowo, za duże buty o wiele szybciej zużyją się i zniszczą. W przypadku doboru niewłaściwych korków do nawierzchni, narażamy małych piłkarzy na nadmierne obciążenie mięśni i stawów, co przy regularnych treningach może prowadzić do poważnych urazów.

Wszystkie osoby, które kupują buty dla swoich dzieci powinny pamiętać, że w przypadku obuwia sportowego najlepszym rozwiązaniem jest zakupienie korków, w których znajduje się ok. 0,5 cm luzu, i które są dobrane pod względem nawierzchni, na której dziecko będzie ćwiczyć.

W przypadku, kiedy mamy problem z właściwym dobraniem butów dla dziecka, możemy skorzystać z pomocy wykwalifikowanych sprzedawców w sklepach ze sprzętem piłkarskim, które znajdują się w większości dużych miast.

Producenci i ceny

Obecnie na rynku mamy szeroki wybór obuwia do gry w piłkę nożną. Do najpopularniejszych i jednocześnie najwyżej ocenianych przez specjalistów należą między innymi marki:

 • Puma
 • Adidas
 • Nike
 • New Balance
 • Umbro

Wiele z produkowanych obecnie modeli butów do gry w piłkę nożną powstaje w wielu rozmiarach oraz z wytrzymałych i zaawansowanych technologicznie materiałów.
Ze względu na wykorzystane materiały oraz klasę wybranego przez nas obuwia, możemy spotkać się z różnymi cenami. Buty na naturalne nawierzchnie możemy mieć już od 200 do nawet 1500 tys. zł (wszystko zależy od klasy). Jeżeli chodzi o mokra trawę, ceny plasują się podobnie. W przypadku gry na sztucznej trawie, potrzebujemy przeznaczyć od 300 do 900 zł. Halówki to wydatek rzędu 150–730 zł.

Ceny butów piłkarskich zróżnicowane są również ze względu na ich klasę. Od 150-200 zł możemy kupić buty amatorskie. Obuwie półamatorskie to koszt ok. 500 zło. Najdroższe są korki dla profesjonalistów – ich koszt to nawet 1000 zł.

Podsumowanie

Kupując buty do gry w piłkę nożną powinniśmy rozważyć przede wszystkim nawierzchnię, na której zamierzamy rozgrywać mecze. Inne właściwości ma obuwie przeznaczone do trawy mokrej lub suchej oraz sztucznej, a inne to przeznaczone do gry w halach sportowych. Ponadto, musimy zwrócić uwagę na to, jak często zamierzamy korzystać z korków. Ze względu na przeznaczenie możemy spotkać buty dla profesjonalistów oraz amatorów, które różnią się wykorzystanymi materiałami, ale też wytrzymałością i możliwością operowania piłką.

Przy wyborze obuwia koniecznie musimy mieć na względzie jego dopasowanie do stopy. But powinien zawierać niewiele luzu, tylko tyle, aby zmieściły się w nim getry oraz ochraniacze. Jest to szczególnie ważne, kiedy chcemy dopasować obuwie dla małych piłkarzy.

W przypadku tego rodzaju butów sportowych kolorystyka ma znaczenie drugorzędne.