Zaznacz stronę

Sezon grzewczy czy upały mogą znacznie obniżyć wilgotność w pomieszczeniu. Suche, ciepłe powietrze wysusza włosy, skórę, powoduje problemy z zatokami i koncentracją. Nawilżacz powietrza powinien temu zaradzić.

Dlaczego nawilżacz?

Nawilżanie powietrza jest konieczne w okresie jesienno-zimowym, kiedy ogrzewanie sprawia, że powietrze w pomieszczenie wydaje się bardzo suche. Niektóre osoby od razu zauważają zmianę (pojawią się problemy z oddychaniem, brak koncentracji), inni – dopiero po czasie (włosy stają się suche, pojawiają się problemy skórne).Ten typ ogrzewania nie jest obojętny dla zdrowia.

Rozwiązaniem jest kupno wilgotnościomierza – higrometru – i sprawdzenie stanu wilgotności powietrza w mieszkaniu. Jeśli jest ona większa niż 30%, to nie ma powodów do niepokoju. Jeszcze lepiej, jeśli jej wynik oscyluje między 40-60% (stan idealny do mieszkania). Natomiast jeśli jest mniejsza, to z całą pewnością zagraża zdrowiu.

Problemom związanym z suchością powietrza można zaradzić przez zastosowanie typowo domowych metod: hodowania roślin lub codziennego prania. Jednak najlepszym sposobem jest zaopatrzenie się w nawilżacz powietrza, który pozwoli utrzymać w mieszkaniu idealny poziom wilgotności. Najlepsze z nich nie tylko nawilżają, ale też jonizują i oczyszczają powietrze.

Nawilżacze parowe

Ich metoda działania jest prosta i przypomina zasadę działanie tradycyjnych nawilżaczy. Woda w zbiorniku jest podgrzewana, a powietrze z zewnątrz miesza się z cząsteczkami zimnej wody. Tak powstała mgiełka wyrzucana jest przez urządzenie do pomieszczenia. Para pozostaje sterylna (podgrzewanie neutralizuje bakterie), delikatnie podnosi temperaturę w pomieszczeniu i jest niewidzialna.

Zalety: Podgrzewanie wody eliminuje bakterie (takie urządzenie jest dobre do pokoju dziecięcego). Ciepła para wodna umożliwia inhalację.

Wady: Zużywa stosunkowo dużo prądu. Ciepła mgiełka nie jest przydatna w upalne dni.

Dla kogo: Przeznaczone dla osób, które szukają sposobu na zwiększenie wilgotności. Przyda się tym, którzy chcą kupić urządzenie umożliwiające inhalację. Dobry do stosowania jesienią i zimą.

Nawilżacze tradycyjne

Czyli nawilżacze nieelektryczne. Ich budowa i działanie są proste: są to ceramiczne lub stalowe pojemniki do zwieszenia na kaloryferze. Ciepło z grzejnika sprawia, że woda umieszczona w nich paruje i delikatnie nawilża powietrze.

Zalety: Są dosyć tanie, nie zużywają zbyt dużo prądu, nie zajmują dużo miejsca.

Wady: Niezbyt duża wydajność i ograniczone działanie.

Dla kogo: Dla osób, którym nie zależy na nawilżaniu dużych powierzchni mieszkania, szukających taniego sposobu na zwiększenie wilgotności.

Nawilżacze ultradźwiękowe

Ultradźwięki to fale dźwiękowe o bardzo wysokiej częstotliwości. Ich drgania są niedostępne dla ucha człowieka, ale słyszą je niektóre zwierzęta domowe: psy, koty, szczury. W nawilżaczach ultradźwięki wykorzystuje się do rozbicia cząsteczek wody i stworzenia mgiełki. Ta wyrzucana przez wentylator na zewnątrz, w zależności od modelu, może być albo chłodna lub ciepła albo – chłodna i ciepła (w większości modeli). W przeciwieństwie do mgiełki wytwarzanej przez nawilżacze parowe, jest przeważnie widoczna (krople raczej duże). Większość nawilżaczy ultradźwiękowych posiada higrometr, który pozwala na kontrolę stanu nawilżenia.

Zalety: Jest bardzo energooszczędny i cichy, większość modeli posiada możliwość regulacji. Jest też uniwersalny (większość modeli wytwarza zimną i ciepłą parę).

Wady: Woda i mgiełka mogą się z czasem zanieczyszczać. Ultradźwięki drażnią domowe zwierzęta.

Dla kogo: Dla osób, które szukają cichego i uniwersalnego urządzenia z regulacją i nie mają w domu zwierząt.

Uwaga! Na rynku dostępne są również nawilżacze mieszane, które łączą w sobie cechy nawilżacza ultradźwiękowego oraz parowego.

Nawilżacze ewaporacyjne

Zamiast podgrzewacza są wyposażone w bęben lub wkład z filtrem. Po wlaniu wody do urządzenia i włączeniu, powietrze zostaje nawilżone i wyrzucone na zewnątrz za pomocą wentylatora. W ten sposób powstaje mgiełka, która jest niewidoczna i chłodna.

Zalety: Niskie zużycie prądu. Możliwość zastosowania do aromaterapii.

Wady: Głośny (urządzenie szumi).

Dla kogo: Dla osób poszukujących energooszczędnego nawilżacza. Przydatny dla tych, którzy szukają urządzenia do aromaterapii.

Moc

Warto sprawdzić, ile prądu zużywa nawilżacz powietrza:

 • najwięcej energii zużywają nawilżacze parowe wytwarzające ciepłą mgiełkę (podgrzewają wodę). Ich moc znajduje się w granicach 350-2000 W.
 • mniej energii zużywają nawilżacze ultradźwiękowe. Ich moc zależy od typu mgiełki i waha się pomiędzy 25-50 W (zimna mgiełka) i 120-140 W (ciepła mgiełka).
 • najmniej energii pochłaniają parowe nawilżacze wytwarzające zimną mgiełkę (ewaporacyjne). Moc takich urządzeń oscyluje między 20 a 50 W.

Oznacza to, że wywarzanie ciepłej mgiełki wymaga większego poboru energii oraz kosztuje więcej. Wybierając nawilżacz lepiej nie kierować się tylko mocą urządzenia, ale też własnymi potrzebami. Jeśli zamierzasz używać go od czasu do czasu, koszt eksploatacji nie powinien zrujnować budżetu. Poza tym, warto upewnić się, czy urządzenia umożliwia regulację (ręczną albo automatyczną) ilości pary. Dzięki temu, po osiągnięciu pożądanego poziomu wilgotności w pomieszczeniu, nawilżacz wyłączy się sam.

Wydajność

Wydajność danego modelu decyduje o wielkości powierzchni nawilżanej przez urządzenie
i jego intensywności. Wyrażana jest przez:

 • wydajność parowania – podawana w mililitrach na godzinę (ml/h) albo w litrach (l) na dobę. Wskazuje ilość wytworzonej pary w podanym okresie i określa zużycie wody. Najmniejsza wydajność określana jest w granicach 4-5 litrów na dobę, największa – nawet 60 litrów na dobę! Wydajność parowania zależy od wielkości nawilżacza oraz powierzchni nawilżania. Na ilość zużywanej wody wpływa typ urządzenia, okres, w którym wytwarzana jest para oraz wykonanie danego modelu.
 • powierzchnię nawilżania – podawana w m² (najczęściej) lub m³ (rzadziej). Określa możliwości nawilżania. Najmniejsze modele są przeznaczone do nawilżania powierzchni 10-25 m², największe – są w stanie wytworzyć mgiełkę, która zwiększa wilgotność na powierzchni do nawet 300 m²!

Do nawilżenia powierzchni o wielkości 40 m² (np. kawalerki) potrzeba urządzenia o wydajności około 5-6 litrów na dobę. Zdecyduj zatem, jaką powierzchnię chcesz nawilżyć i wybierz urządzenie o większej lub mniejszej wydajności parowania.

Opisy techniczne niektórych nawilżaczy podają informację o czasie pracy urządzenia (np. 20 h). Czas określa wydajność parowania. Oznacza to, że nawilżacz powietrza z czasem pracy 24 h jest w stanie pracować bez wymiany wody przez całą dobę.

Filtry

Dla czystości wytwarzanej mgiełki, producenci proponują wiele rodzajów filtrów. Jeśli wybierany przez Ciebie model nie posiada w zestawie filtra, warto sprawdzić, czy istnieje możliwość jego dokupienia. Możesz dokonać wyboru sposób różnych propozycji:

 • filtr HEPA – oczyszcza z kurzu i alergenów
 • filtr węglowy – niweluje brzydkie zapachy w powietrzu
 • filtr ceramiczny –zmiękcza wodę, filtruje, usuwa kamień
 • filtr dyszowy – umożliwia lepszą dystrybucję pary

Uwaga! Filtry są niezbędne w przypadku, kiedy wybieramy nawilżacz wytwarzający zimną, podatną na zanieczyszczenia mgiełkę (model ewaporacyjny lub ultradźwiękowy).

Zbiornik na wodę

Jeżeli potrzebujesz funkcjonalnego sprzętu, zwróć uwagę na wielkość pojemnika. Zależność jest łatwa do określenia – im większą powierzchnię model może nawilżyć (im większą ma wydajność), tym obszerniejszy pojemnik na wodę posiada.

Wielkość pojemnika oznacza wygodę – jeśli chcesz nawilżać spore pomieszczenia, używać urządzenia przez całą dobę lub nie chcesz co kilka godzin kontrolować poziomu wody, zdecyduj się na urządzenie z dużym zbiornikiem. Jeśli nie chcesz, aby nawilżacz zajmował wiele miejsca na półce, zakup mniejszy nawilżacz, z niewielkim zbiornikiem.

Sprawdzając pojemnik zwróć uwagę na to, czy jest wyjmowany (znaczne ułatwienie mycia). Bardziej praktyczne pojemniki są przezroczyste – pozwalają stale kontrolować poziom wody w urządzeniu). Niektóre modele (np. HB UH1025) posiadają podświetlany zbiornik (ułatwia to kontrolę stanu wody wieczorem i w nocy).

Regulacja

Warto zwrócić uwagę na funkcję regulacji nawilżacza. Dzięki niej można kontrolować stan wilgotności pomieszczenia. Najważniejszym urządzeniem pozwalającym na taką kontrolę jest higrometr, który przez cały czas pracy urządzenia mierzy poziom wilgotności w pomieszczeniu. Kiedy powietrze osiąga idealny poziom wilgotności, urządzenie wyłącza się. Uruchamia się dopiero wtedy, kiedy wilgotność spada. Higrometr oszczędza energię w czasie eksploatacji nawilżacza i utrzymuje idealny poziom wilgotności pomieszczenia.

Kontrowanie nawilżenia jest istotne, ponieważ nie tylko suchość powietrza, ale również zbyt duża wilgotność może spowodować problemy zdrowotne. Zbyt mocne nawilżenie wspiera rozwój bakterii, pojawienie się pleśni i grzybów, jest przyczyną duszności.
Oprócz higrometru, regulację wspomagają:

 • ustawienia intensywności mgiełki
 • obrotowa dysza pary wodnej
 • programy nawilżania
 • lampka kontrolna mówiąca o braku wody
 • automatyczny wyłącznik w na wypadek obniżenia wody
 • wyświetlacz
 • funkcje „timer” lub „sleep” umożliwiające zaprogramowanie czasu pracy urządzenia
 • pilot sterujący

Funkcje dodatkowe

Zaawansowane urządzenia umożliwiają także:

 • jonizację – polegającą na wytwarzaniu anionów neutralizujących jony dodatnie z powietrza. Szkodliwe jony powodują niedotlenienie organizmu oraz: astmę, choroby zatok, migrenę, reumatyzm i wiele innych schorzeń. Jeśli cierpisz na jakąkolwiek z tych dolegliwości, nawilżacz z jonizatorem jest urządzeniem dla Ciebie.
 • oczyszczanie – domowe powietrze nie jest czyste. Kiepska wentylacja, rzadkie wietrzenie, duża grupa osób na niewielkiej powierzchni, te czynniki wpływają na rozwój zarazków, bakterii, pleśni i grzybów. Oczyszczanie pozwala uniknąć: astmy, bólu głowy, senności, rozdrażnienia, problemów z koncentracją. Oczyszczający nawilżacz filtruje powietrze z pyłków, kurzu i bakterii oraz wszystkich innych szkodliwych mikroorganizmów.
 • osuszanie – nadmierna wilgotność powoduje kłopoty zdrowotne: duszności, choroby dróg oddechowych. Wilgotne mieszkanie jest narażone na powstawanie pleśni i grzybów. Żeby ochronić się przed zarazkami i bakteriami, warto kupić nawilżacz z osuszaczem, który zmieni swoją funkcję z nawilżania na osuszanie powietrza.
 • inhalację – inhalacja to bardzo skuteczny zabieg leczniczy polecany zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Astma i choroby zatok to jedne z najpopularniejszych powikłań, wymagających stosowania inhalacji. Jeśli nie chcesz kupować nawilżacza oraz inhalatora osobno, zdecyduj się na urządzenie 2 w 1 – model produkujący ciepłą parę.
 • aromaterapię – terapia z naturalnymi olejkami zapachowymi jest popularna. Niektóre nawilżacze pozwalają na stosowanie aromaterapii. Jeśli marzysz o ładnie pachnącym pomieszczeniu i relaksie, zainwestuj w takie urządzenie.

Producenci i ceny

Nawilżacze produkują niektóre popularne firmy AGD/RTV (np. Clatronic, Zelmer), ale znajdziesz je także w ofercie firm oferujących urządzenia uzdatniające powietrze. Oto przykłady:

 • Bionaire
 • CP Polska
 • HB
 • Plaston Group (Boneco, AIR-O-SWISS)
 • Triada
 • Venta
 • PurLine

Tradycyjne nawilżacze znajdziesz w ofercie firm wytwarzających wyroby ceramiczne: Bolesławiec, Empol.

Cena urządzenia zależy od rodzaju, funkcji i jego wydajności. Zdecydowanie najmniej zapłacisz za nawilżacze tradycyjne. Można je kupić już za 10 zł. W ich przypadku nie ma mowy o żadnej regulacji i wydajności (na pewno zaletą jest brak konieczności podłączenia do prądu).

Ceny nawilżaczy elektrycznych do standardowych mieszkań zaczynają się od 80 zł, a kończą na 1000 zł. Osoby, które chcą nawilżać większe powierzchnie (dom, biuro) muszą zapłacić 1000-1600 zł.

Podsumowanie

Wiesz już, na jakie cechy i parametry należy zwrócić uwagę wybierając nawilżacz powietrza? W takim razie weź pod uwagę swoje oczekiwania i potrzeby.

Jaką powierzchnię chcesz nawilżać?

Powierzchnia, którą masz zamiar nawilżać to podstawowe kryterium wyboru modelu. Elementem, który koniecznie trzeba sprawdzić jest wydajność nawilżacza, a więc powierzchnia nawilżania i wydajność parowania. Lepiej kupić urządzenie z dużym zbiornikiem na wodę, przez co nie trzeba będzie pamiętać o wymienianiu jej.

Masz w domu zwierzęta?
Jeśli tak, nie kupuj nawilżacza ultradźwiękowego. Jego dyskretna praca nie jest niestety cicha dla zwierząt domowych (w szczególności psów, kotów i szczurów), które mają od nas lepszy słuch (ultradźwięki mogą je irytować). Jeśli szukasz nawilżacza, którego praca nie będzie przeszkadzać zarówno człowiekowi, jak i zwierzętom domowym, wybierz model parowy.

Chcesz kupić nawilżacz do pokoju dziecięcego?
O zdrowie dziecka należy dbać ze szczególnie, dlatego w pokoju dziecięcym powinien znajdować się nawilżacz wytwarzający sterylnie czystą parę. Możesz kupić nawilżacz parowy (podgrzanie wody niszczy zarazki), albo zaopatrzyć się w specjalne filtry. Przydadzą się również inne funkcje (jonizacja, jonizacja), które pozwolą na kompleksowe uzdatnianie powietrza.

Szukasz nawilżacza na letnie upalne dni, czy zimę?
Jeśli potrzebujesz nawilżacza na letnie dni, wybierz ten, który wytwarza zimną mgiełkę. Może to być model ewaporacyjny lub ultradźwiękowy. Na jesień i zimę polecamy nawilżacze z ciepłą mgiełką – parowe lub ultradźwiękowe (niektóre).